Polska > Wielkopolska i Lubuskie
Wyżywienie: zgodnie z ofertą
Dojazd: Autokar
Czas wycieczki: jeden dzień
20 os. - 140 zł/os., 40 os. - 120 zł/os., 60 os – 100 zł/os.

ŚMIEŁÓW - SOPLICOWO - 1 DZIEŃ

ŚMIEŁÓW - SOPLICOWO - 1 DZIEŃ

2022 – ROK ROMANTYZMU POLSKIEGO

Propozycja programu:

Wyjazd z Poznania w godzinach porannych. 

Przejazd do Śmiełowa – pięknego pałacu, w którym znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza, zwiedzając sale muzealne zetkniemy się z historią, życiem i twórczością naszego wielkiego poety. (Do wyboru lekcje muzealne lub warsztaty – propozycje tematyczne poniżej oferty.)

Przejazd do Soplicowa - miejsca ekranizacji filmu Pana Tadeusza. Filmowy folwark wraz z przyległym sadem i terenami zielonymi wokół Dworu Sopliców i Pensjonatu Gerwazy stanowią niesamowite miejsce spotkań i zabaw integracyjnych. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, pokazy zwierząt zamieszkujących folwark – loty ptaków, karmienie zwierząt.

Tematy zajęć w Śmiełowie:

 

Szkoła podstawowa klasy I – VI


LEKCJE MUZEALNE:


* Świat dzieci w dawnym domu śmiełowskim, ukazany na przykładzie rodziny Chełkowskich – właścicieli majątku.
* Goście Śmiełowa – wielcy przedstawiciele polskiej kultury. Opowieści ilustrowane prezentacją pamiątek związanych z wizytami w Śmiełowie wybitnych postaci świata kultury, polityki i duchowieństwa (m.in. I.J. Paderewskiego, H. Sienkiewicza, W. Kossaka i Marii Gróreckiej – córki Mickiewicza).
WARSZTATY:
* Rodzina i przyjaciele Mickiewicza. Refleksje o domu rodzinnym poety ilustrowane pamiątkami znajdującymi się w Muzeum. Dzieci odkryją wiele nieznanych faktów z życia poety w czasie zabawy w mini-podchody.
* Muzealni odkrywcy. Z pracownikami Muzeum dzieci odkrywają tajemnicze miejsca, odnajdują ukryte w nich przedmioty, poznają ich niecodzienne nazwy i próbują wyjaśnić do czego służyły. Bawiąc się w muzealnych odkrywców tropią eksponaty znajdujące się w muzeum.
* Malujemy wiersze Adama Mickiewicza. Dzieci próbują własnych sił jako aktorzy i ilustratorzy, prezentując mini-scenki do bajek Mickiewicza oraz tworząc rysunki do różnych wierszy poety, które złożą się na mini książeczkę z bajkami.
* Podchody z Mickiewiczem. Dzieci wyposażone w pomocne informacje i wskazówki ruszają do parku. Każda grupa zdobywa wiadomości dokumentujące wydarzenia z życia poety. Na zakończenie zbieramy wszystkie dane, które utworzą opowieść o Adamie Mickiewiczu.


KLASY VII - VIII oraz SZKOŁY PONADPODSTAWOWE


LEKCJE MUZEALNE:
* Adam Mickiewicz – życie i twórczość. Przedstawienie biografii poety ilustrowane pamiątkami znajdującymi się w Śmiełowie.
* Ballady i romantyzm. Odkrywanie elementów światopoglądu romantycznego na podstawie wybitnego, wielokrotnie nagradzanego filmu Świteź w reżyserii Kamila Polaka, będącego nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji oraz XIX-wiecznego utworu Mickiewicza o tym samym tytule. Istnieje możliwość projekcji filmu podczas innych lekcji muzealnych.
* Pobyt Adama Mickiewicza w Wielkopolsce. Wędrówka śladami poety po dworach i pałacach Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
* W Śmiełowie tak jak w Soplicowie. Motywy wielkopolskie w Panu Tadeuszu – od polowań do kawy.
* Dom ziemiański w XIX wieku – na przykładzie Śmiełowa. Oprowadzanie po pałacu śmiełowskim jak po domu, w którym mieszkały rodziny Gorzeńskich i Chełkowskich.
* Na paryskim bruku. Emigracyjne losy Adama Mickiewicza. Prezentacja tego dynamicznego i kontrowersyjnego okresu w życiu Mickiewicza w oparciu o wiele cennych i oryginalnych obiektów.

 

Cena: 20 os. - 140 zł/os., 40 os. - 120 zł/os., 60 os – 100 zł/os.

 

Cena zawiera:

transport komfortowym autokarem, opiekę pilota, przewodnika, ubezpieczenie, bilety wstępu, posiłek ( ognisko z pieczeniem kiełbasek) oraz podatek VAT.

Pobierz opis oferty do druku:

Olimpijczyk-Oferta---Smielow-Soplicowo-Rok-Romantyzmu-Polskiego---1-dzien.pdf (0.13 MB)

Pobierz
Poproś o wycenę tej wycieczki